Rachunki

Po walce Kliczki z Adamkiem spekulacje na temat powodów uczestnictwa tego drugiego w walce nie słabną. Społeczność internetowa stworzyła dwa obozy: Zrobił to dla kasy; I tak go kochamy.

W dzisiejszym artykule w szranki w prawym narożniku staje Rachunek Oszczędnościowy, który walczyć będzie o miano lepszego z przeciwnikiem z lewego narożnika – Lokata Bankowa. Kto wygra, kto zdobędzie tytuł mistrzowski? Sprawdźmy.

Przeciwnicy zmierzą się w trzech kategoriach: plusy produktowe, minusy ofertowe oraz wysokość oprocentowania.

Zacznijmy od plusów produktowych. Rachunek oszczędnościowy posiada kilka przewag konkurencyjnych nad zwykła lokatą bankową. Przede wszystkim rachunek oszczędnościowy w odróżnieniu do lokaty pozwala na swobodną wypłatę pieniędzy bez utraty odsetek. Większość ofert banków detalicznych w ramach produktu lokaty bankowej nie udostępnia klientom możliwości wypłaty uprzednio zdeponowanych na rachunku lokaty środków pieniężnych przed terminem, bez utraty odsetek. Te rundę wygrywa rachunek oszczędnościowy.

Przejdźmy do kolejnej kategorii, czyli minusów oferty. Rachunki oszczędnościowe to głównie połączenie cech lokaty bankowej ze zwykłym rachunkiem oszczędnościowo- rozliczeniowym. O ile założenie lokaty w bankach jest bezpłatne wcześniejsza jej likwidacja wiąże się jedynie z utratą całości lub części odsetek, o tyle wypłaty środków pieniężnych z rachunku oszczędnościowego wiążą się z dodatkowymi opłatami, często też banki pobierają opłatę za prowadzenie rachunku. W praktyce tylko pierwsza wypłata z rachunku oszczędnościowego jest bezpłatna, kolejne wypłaty obarczone są już dodatkowymi opłatami, co skutecznie zmniejsza nasze zyski z tytułu utrzymywania określonego salda na rachunku. W przypadku lokat, zakładamy ją raz, na z góry określony okres oraz określoną kwotę. Dodatkowo część banków wprowadza konieczność zakładania kont osobistych w ramach oferty rachunku oszczędnościowego. Z całą pewnością takie rozwiązanie nie jest wygodne. Podsumowując tę rundę, wygrywa lokata bankowa.

W rundzie trzeciej, rozstrzygającej walkę między lokatą bankową, a rachunkiem oszczędnościowym, przejdziemy do najważniejszego aspektu – oprocentowania. Sprawdźmy zatem jak kształtuje się aktualne oprocentowanie lokat bankowych oraz rachunków oszczędnościowych.

Oprocentowanie lokat bankowych Październik 2011

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocentowanie

Okres lokaty

Minimalna wpłata

Meritum Bank

Lokata Powitalna

6,83 %

3 miesiące

1 000,00 zł

Idea Bank

Lokata 101 Dni

6,10%

101 dni

1 000,00 zł

Getin Bank

Lokata 7,5 %

6,08 %

4 miesiące

1 000, 00 zł

Getin online

Lokata na start

6,04 %

2,3 lub 4 miesiące 5 00,00 zł

Alior Bank

Lokata z dzienną kapitalizacją

6,03%

100 dni

1 000,00 zł

FM Bank

FM Lokata

6,01% 6 miesięcy

brak danych

Źródło: Opracowanie własne na podstawie stron internetowych w/w banków, stan aktualny na 04-10-2011 r.

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych Październik 2011

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocentowanie

Kapitalizacja

BNP Paribas Fortis

Konto WIĘCEJ oszczędnościowe 5,50 %

dzienna

Ing Bank Śląski

Otwarte Koto Oszczędnościowe

3,75 % + 1,75 %

= 5,50 %*

dzienna

Polbank EFG

Konto Mocno Oszczędzające

4,75 %

dzienna

Meritum Bank

Konto Silnie Zarabiające

4,30 %

dzienna

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24 H

4,09 %

dzienna

Eurobank

Rachunek Oszczędnościowy

4,05 %

dzienna

Getin Bank

Konto oszczędnościowe

4,00 %

miesięczna

*Oprocentowanie dotyczy oferty promocyjnej Bonus na start

Źródło: Opracowanie własne na podstawie stron internetowych w/w banków, stan aktualny na 04-10-2011 r.

Biorąc pod uwagę aktualne możliwości zarobkowe na lokatach bankowych, a rachunkach oszczędnościowych, wygrywa lokata bankowa. Zatem rundę trzecią i ostateczne starcie wygrywa lokata bankowa.

Wybór między kontem oszczędnościowym, a lokatą bankową wydaje się chyba jasny. Oczywiście każdy ma własne preferencje odnośnie oszczędzania, opinii o banku etc. Dla dopełnienia lektury o kontach oszczędnościowych zapraszamy Was do kolejnego artykułu, w którym ujawnimy najczęściej stosowane haczyki w ofertach kont oszczędnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>