Lokaty

 

Od początku bieżącego roku mamy do czynienia z procesem rosnącej inflacji. Na wykresie poniżej zaznaczono czerwonym kolorem poziom inflacji w poszczególnych miesiącach w odniesieniu do miesiąca z roku poprzedniego. Kolor czarny na wykresie to wskaźnik inflacji średniorocznej. Wyraźnie widać stosunkowo duży wzrost na początku roku 2011. Wraz z drugim półroczem sytuacja się unormowała.

Dla miłośników bezpiecznego oszczędzania, czyli zwolenników lokat bankowych rosnąca inflacja nie jest pożądana, gdyż skutecznie zmniejsza to ich realny zysk z tytułu lokaty. Na całe szczęście banki, zwłaszcza te mniejsze, zaczynają ostrą walkę o pieniądze klientów, podnosząc tym oprocentowanie lokat.

Przygotowując comiesięczne zestawienie lokat bankowych na zlecenie jednego z portali ekonomicznych, można odnieść wrażenie, iż w rankingach przodują zawsze te same banki tj. Meritum bank, Idea Bank oraz FM Bank. Stosunkowo wysokie oprocentowania lokat bankowych oferują internetowe odłamy banków stacjonarnych np. Getin Online lub neoBank.

Rosnąca konkurencja w obszarze produktów depozytowych zmusiła większe banki do podnoszenia oprocentowania oferowanych przez siebie lokat. Co ciekawe PKO BP obudził się chyba z letargu i wprowadził całkiem niedawno lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek. Bank oferuje lokatę trzymiesięczną o oprocentowaniu 4,50 %. Ponadto można wziąć udział w konkursie na nazwę lokaty i wygrać 1 milion złotych lub jeden z 20 samochodów. Więcej informacji o konkursie na: https://www.pkobp.pl.

Przejdźmy teraz do aktualnego zestawienia lokat bankowych, na których będziemy mogli zarobić najwięcej, czyli wrześniowego rankingu lokat z dzienną kapitalizacją odsetek.

Nazwa banku

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Okres lokaty

Meritum Bank

Lokata Powitalna

6,83 %

3 miesiące

Alior Bank

Lokata z dzienną kapitalizacją

6,03%

100 dni

FM Bank

FM Lokata

5,85%

12 miesięcy

Getin Bank

Lokata 7 %

5,70%

4 miesiące

Polbank EFG

Lokata El Dorado

5,67%

4 miesiące

Toyota Bank

Lokata Kapitalna

5,50 %

12 miesięcy

Idea Bank

Lokata Idealna

5,44%

6 miesięcy

Deutsche Bank

db Pełny Zysk

5,27 %

6 miesięcy

neoBank

Lokata MAJA

4,90 %

6 miesięcy

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie stron internetowych w/w banków, stan aktualny na 23-09-2011 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>