W naszej gospodarce już od wielu lat wspierana jest jej bardzo strategiczna gałąź jaką niewątpliwie jest rolnictwo. To bardzo newralgiczny punkt każdej gospodarki, również naszej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych rozwiązań mających na celu pobudzenie właśnie tej sfery gospodarki. Kredyty rolnicze stały się niesamowicie popularne po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej.
Zmiany w kredytach dla rolników
Jakie zmiany zaszły w kredytach dla rolników z początkiem nowego roku? Prawdę mówiąc niewielkie, nie zmieniło się nic szczególnego, poza kwestiami uzyskiwania dopłat z UE, którymi część banków również się za klienta zajmowała. W przypadku samych kredytów to raczej zmiany kosmetyczne.
Nadal możemy taki kredyt uzyskać na cele, takie jak chociażby zakup maszyn rolniczych, oraz modernizacja naszych budynków gospodarczych, a także na wybudowanie nowych. W wielu przypadkach otrzymamy również kredyty rolnicze na zakup nowych gruntów, a także na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Kredyty rolnicze bardzo często w przypadku inwestycyjnych refinansują 100% wartości naszej inwestycji. Wynika to stąd, że właśnie rolnictwo jest wspierane przez działania rządowe i regulacje prawne.
Kredyt na działalność rolniczą – na co
W 2014 roku rolnicy nadal znajdują w ofertach bankowych specjalistyczne kredyty, które są przyznawane jedynie tej grupie społecznej. Jednym z takich kredytów jest kredyt AGRO, stworzony specjalnie w celu zakupu roślin, nawozów, oraz środków pielęgnacji upraw. Ich koszt jest niezwykle niski, a takie kredyty same w sobie są z reguły małe. Dlatego też czas ich spłaty z reguły to zaledwie 12 miesięcy.
W większości taki kredyt na działalność rolniczą udzielany jest przez Banki Spółdzielcze działające w lokalnych społecznościach, jedna również większe banki zwietrzyły swoją szansę i niektóre z nich przygotowały od początku tego roku prawdziwy szturm na kredyty rolnicze.
Standardowe oprocentowanie takich kredytów wynosi 11-13% w skali roku, a w związku z planowanym wejściem do gry o rolników większych banków, spodziewane są znaczące zmiany na korzyść klienta. Powinno w sposób naturalny dojść do obniżenia oprocentowania, oraz uproszczenia procedur, które w niektórych bankach spółdzielczych są skomplikowane.