Bank spółdzielczy czy bank komercyjny, który bank wybrać

bank spółdzielczyJeśli interesujesz się pieniędzmi (a jako człowiek XXI wieku musisz spotykać się z nimi na co dzień), to znasz na pewno większość banków komercyjnych w Polsce takich jak PKO, mBank, Alior Bank i wiele wiele innych. Nawet jeśli nie wiesz o ich ofercie, nie jesteś pewien czy proponują kredyty, czy mają lokaty lub czy ich konto bankowe jest za darmo, to z pewnością nie raz zdarzyło ci się słyszeć o nich w reklamach telewizyjnych, mijasz ich placówki na mieście i od czasu do czasu napotykasz się na promocje internetowe.

Bank spółdzielczy jest Ci obcy

Nieco inaczej jest z bankami spółdzielczymi, te z reguły mają ograniczone pole możliwości jeśli chodzi o reklamę, gdyż działając na relatywnie niewielkim obszarze, banki spółdzielcze nie wydają pieniędzy na reklamę ogólnopolską. Dlatego od czasu do czasu możesz znaleźć ich w lokalnej gazecie, na ulotkach lub zdarzy się też, że są sponsorami jakiejś lokalnej imprezy.

Niestety wielu ludzi nadal traktuje banki spółdzielcze po macoszemu, gdyż te niesłusznie kojarzą im się z przestarzałymi technologiami i kiepską ofertą. W ciągu ostatnich paru lat wiele się pozmieniało i banki spółdzielcze mogą konkurować z bankami komercyjnymi. Zobaczmy w czym są dobre, a nawet lepsze.

Według badań przeprowadzonych przez ZBP. a opisanych przez Bankier.pl (źródło) możemy zobaczyć, że ecni się bankowośc spółdzielczą głównie za:

  • – znajomość rynku i klienta lokalnego,
  • – szybkość podejmowania decyzji przez banki spółdzielcze,
  • – indywidualne i elastyczne podejście banków spółdzielczych do klienta,
  • – duża liczba placówek banków spółdzielczych.

Warto też dodać, że banki spółdzielcze finansowane są głównie z polskiego kapitału, a zatem zaciągając u nich kredyt lub mając lokatę czy konto bankowe, wspieramy naszą gospodarkę.

Oferta banków spółdzielczych

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy bank spółdzielczy ma lepszą czy gorszą ofertę w porównaniu do banków komercyjnych, ponieważ nie możemy wszystkiego jednocześnie sprawdzić. Wiele banków będzie miało bardzo indywidualne oferty w danym regionie. Poza tym nie zapominajmy, że banki spółdzielcze starają się w jak najwyższym stopniu dostosować do wymagań klienta. Mamy większą możliwość na wynegocjowanie korzystnych warunków.

Rada dla każdego kto chce:

  • – zaciągnąć lokatę,
  • – wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny,
  • – założyć konto oszczędnościowe,
  • – lub skorzystać z innego produktu bankowego.

Aby udał się do placówki banku spółdzielczego i samodzielnie porównał ofertę względem banków komercyjnych.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>